3 : 1

Match score

View
1 : 0

Match score

View

Premier League - football of Belarus

  • Standing
  • Calendar
Team Played Win Draw Loss Points
1 Neman Grodno 4 4 0 0 12
2 Slavia 3 3 0 0 9
3 Torpedo BelAZ 4 3 0 1 9
4 Dinamo Minsk 4 2 2 0 8
5 Dinamo Brest 3 2 1 0 7
6 Arsenal 4 1 2 1 5
7 Gomel 4 1 1 2 4
8 Shakhtyor 3 1 1 1 4
9 Dnepr Mogilev 4 1 1 2 4
10 Vitebsk 4 1 1 2 4
11 BATE 4 1 1 2 4
12 Smorgon 3 1 0 2 3
13 Naftan 3 0 2 1 2
14 Isloch 4 0 2 2 2
15 Minsk 3 0 1 2 1
16 Slutsk 4 0 1 3 1
Date Time Team Score Team
13 Apr 2024, Sat 20:00 Torpedo BelAZ 2 : 0 BATE
14 Apr 2024, Sun 14:00 Naftan 0 : 0 Smorgon
14 Apr 2024, Sun 16:00 Shakhtyor 0 : 0 Slavia

Tournament statistics

Статистика
Matches played 29
With a draw (total /% of the total number of matches played) 8/3.33%
Home wins (total /% of total wins) 10/47.62%
Guest wins (total /% of total wins) 11/52.38%
Goals (total / average per match) 66/2.3
Goals from the penalty spot (total /% of the total number of goals) 1/1.52%
Home goals (total /% of the total number of goals) 34/51.52%
Away goals (total /% of the total number of goals) 32/48.48%
Yellow cards (total / average per match) 24/0.8
Home matches (total / average per match) 13/0.4
Away matches (total / average per match) 11/0.4
Red cards (total / average per match) -
Home matches (total / average per match) -
Away matches (total / average per match) -

Player Statistics

  • Top Scorers
  • Assistants
  • Fouls
Full name Team Goals Penalty Played
P. Chikida
Slavia
4 1 3
R. Adeola
Dinamo Minsk
3 - 3
P. Savitskiy
Neman Grodno
2 2 3
A. Panyukov
BATE
2 1 3
P. Meleshin
Dinamo Minsk
2 - 3
R. Teverov
Vitebsk
2 - 4
M. Gordeychuk
Dinamo Brest
2 - 3
K. Leonovich
Smorgon
2 - 3
G. Barkovskiy
Dinamo Brest
2 - 3
İ. Pranovich
Naftan
2 - 3
Full name Team Passes Goals Played
P. Chikida
Slavia
1 4 3
K. Kirilenko
Slavia
1 2 3
F. Akın
Gomel
1 - 1
A. Skitov
Vitebsk
1 - 4
I. Raschenya
Gomel
1 - 3
Y. Yudchits
Isloch
1 - 3
A. Kovalev
Torpedo BelAZ
1 - 2
V. Jumayev
Vitebsk
1 - 3
Full name Team Yellow Cards Red Cards Played
A. Mikhalenko
Minsk
3 1 3
M. Bashilov
Vitebsk
2 1 3
Y. Camara
Smorgon
2 - 3
M. Svidinskiy
BATE
2 - 2
N. Kaplenko
Shakhtyor
2 - 3
A. Lebedev
Naftan
2 - 3
G. Bugulov
Slavia
1 - 3
F. Akın
Gomel
1 - 1
S. Pushnyakov
Slutsk
1 - 4
O. Omirtayev
Slutsk
1 - 4

Share!